کتاب غروب پروانه

اثر بختیار علی از انتشارات نیماژ - مترجم: مریوان حلبچه ای-ادبیات رئالیسم جادویی

رمان «غروب پروانه» یا به زبان کردی «ئیواره‌ی په‌روانه» دومین اثر بختیار علی، نویسنده و شاعر کرد عراق است که در سال 1998 میلادی در استکهلم سوئد به چاپ رسیده است. این نویسندۀ توانمند که به سبک رئالیسم جادویی می‌نویسد یکی از مطرح‌ترین نویسنده‌‌گان کرد عراق است که کتابهایش بسیار پرفروش و پرمخاطب است.
این نویسنده پرکار که بیش از 10 رمان و پنج مجموعه شعر درکارنامه دارد، در رمان «غروب پروانه» به روایت دو دختر به نام‌های پروانه و دوستش میدیا می‌پردازد که توسط برادر‌های متعصبشان در میان جمعیت زیادی از مردم مذهبی محکوم به اعدام می‌شوند.
این اثر در یک غروب بهاری آغاز می‌شود و در یک غروب زمستانی به پایان می‌رسد. در این رمان که به شکل دانای کل روایت می‌شود داستانی از عشق، جنگ، آزادی، مرگ و ... را در روایتی غیر خطی برای مخاطب داستان روایت می‌کند. بختیار علی در اکثر رمان‌هایش سعی می‌کند به سرزمین خود و مصائبی که مردمش با آن دست‌و‌پنجه نرم کرده‌اند بپردازد و از آنجا که خود شاهدی بر بسیاری از این وقایع بوده است به خوبی می‌تواند خوانندۀ اثر را نیز با خود همراه کند و شخصیت‌هایی بیافریند که همدلی و همذات پنداری مخاطب را با خود داشته باشد.
حوادث تکان‌دهنده‌ای که در این رمان وجود دارد نه تنها شخصیت‌های داستان را دچار تحولی بی‌بازگشت می‌کند بلکه مخاطب اثر را نیز به همان اندازه دچار شوک می‌کند و بسیاری از این حوادث برای همیشه در ذهن خوانندۀ اثر ماندگار می‌شود. بختیار علی در رمان «غروب پروانه» به خوبی توانسته است توصیفاتی دقیق و تأثربرانگیز از وقایع ارائه دهد و تصاویری که در ذهن مخاطب به وجود می‌آورد چنان هولناک‌اند که در کمتر رمانی به این شکل می‌توان با آن مواجه شد. خواندن این رمان یک تجربۀ ناب است که هر خواننده‌ای را در عمق این حوادث منحصربه‌فرد قرار می‌دهد.

http://sarbook.com/product/351327


خرید کتاب غروب پروانه
جستجوی کتاب غروب پروانه در گودریدز

معرفی کتاب غروب پروانه از نگاه کاربران
کتاب های مرتبط با - کتاب غروب پروانه


 کتاب اقیانوس انتهای جاده
 کتاب سیرک شبانه
 کتاب شکار گوسفند وحشی
 کتاب شهر فراموشی
 کتاب غول مدفون
 کتاب الف